Oplatí sa investovať do šperkov?

Oplatí sa investovať do šperkov?

Zaiste poznáte niekoľko historických filmov, v ktorých sa spomínali šperky najmä v súvislostiach s dedičstvom. Už od nepamäti si totiž ľudia uvedomovali cenu drahých kovov, a preto ich starostlivo uchovávali pre ďalšie generácie. Rodinné poklady sa dedili celé stáročia a boli zárukou akéhosi spoločenského statusu.

Aj dnes by sme sa mali na šperky dívať ako na investíciu do budúcna. Kvalitné šperky zo zlata a striebra majú svoju hodnotu bez ohľadu na čas.

Záruka hotovosti

Človek vlastniaci šperky sa prakticky nemohol ocitnúť bez peňazí, pretože ich mohol kedykoľvek počas ťažších životných situácii speňažiť. Záujem o drahé kovy, predovšetkým o zlato, neutícha ani dnes. Šperky bez problémov predáte aj v zahraničí, takže nech už budete kdekoľvek, dedičstvo v podobe šperkov zostáva pre vás a vaše deti zárukou istoty aj v nepriaznivých časoch kedy iní nebudú mať po čom siahnuť.

Investujte do kvality

Ak má šperk vydržať niekoľko generácii je nutné, aby bol zhotovený z kvalitnej zliatiny. Samozrejmosťou musí byť tiež dôkladné opracovanie. Tieto vlastnosti majú spravidla drahé šperky zakúpené od spoľahlivého predajcu.

Zaujímavé z hľadiska predaja sú i šperky, ktoré ste si navrhli vy sami a nechali zhotoviť u nejakého majstra zlatníka – sú originálne a pre vašu rodinu jedinečné. Takýto spôsob výroby bol známy kedysi v mnohých dynastiách, a dnes sa k tomuto trendu znova vraciame.

Šperky ako investícia ilustračná foto

 Overenie kvality

Šperk dajte overiť aspoň u dvoch nezávislých zlatníkov aby ste sa ubezpečili, že ide o kvalitný drahý kov a nie lacnejšiu zliatinu, ktorú by mohol zub času zničiť. Overenie je dôležité i keď ste si nechali šperky zhotoviť, pretože ste pri procese výroby neboli, a tak nemôžete vedieť spôsob opracovania a taktiež použitú zliatinu. Pamätajte totiž na to, že nekvalitná zliatina drahého kovu nemá nikdy takú hodnotu ako šperk vyrobený napríklad z 24-karátového zlata.

Nákup cez internet

Záruku kvality vám dá jedine overenie šperku, preto je prakticky úplne jedno či šperk zakúpite v klasickej kamennej predajni, alebo uprednostníte online nákup. Platí však nepísané pravidlo, že predajca s dobrým menom a vyššími cenami ponúka šperk lepší než ten, kto dobré meno nemá alebo ponúka šperky za podozrivo výhodné ceny.

Radi investujete do šperkov? Máte doma šperky, ktoré ste zdedili alebo sa u vás dedia z generácie na generáciu?

Autor

Lucka

Súvisiace príspevky

Zanechať odpoveď