culottes sú späť - článok - šperky divine jewellery

Ikonické “culottes” sú späť!

Sú tu už druhú sezónu a stále sú v kurze! Vzdušné, voľné a s trochou fantázie ľahko kombinovateľné široké nohavice zažili svoje znovuzrodenie ešte minulý rok. Na chvíľu zabudnite na obtiahnuté džíny, legíny či príliš krátke šortky a skúste sa ozvláštniť vzdušnými, i jemne elegantmými, širokými nohavicami.

Všetko sa to začalo zhruba pred storočím. Vo vzduchu bolo cítiť vojnu. Väčšina mužov bola na bojisku. A ženy boli nútené vykonávať aj mužskú robotu. Aby sa im pracovalo pohodlnejšie, siahali po pánskych nohaviciach, obliekali si pracovné oblečenie či monterky. Ženy mali v tej dobe jedinú výnimku, kedy mohli nosiť nohavice – tou bola jazda na koni. Vlastne išlo o dlhé široké nohavice, ktoré vyzerali ako sukňa, tzv. culottes.
Pár rokov na to sa jedna žena „vzbúrila“ a obliekla si typické pánske nohavice. Vlastne to boli šaty jej milenca. Coco Chanel, ktorá nosila „yachting pants“, vo veľkom prispela ku zlomu, kedy sa začali odhadzovať korzety a ženy sa začali obliekať jednoduchšie a často volili účelnejšie šaty.

Coco Chanel má oblečené "yachting pants"

Ikony poburujú

Marlene Dietrich sa radili medzi prvé ženy, ktoré si obliekli nohavice na verejnosti. Jej štýl obliekania bol skôr maskulínny. Časti jej šatníka tvorilo mimo kožušín aj pánske oblečenie, nohavice, vesty i saká. Spolu s Katherine Hepburn spopularizovali nosenie pánskych nohavíc. Obe sa obliekali v tomto štýle, ktorý im dodával veľké čaro – a tým ich aj zaradil medzi významné osobnosti 30. rokov.

Marlene Dietrich bola vykázaná z Paríža za nosenie pánskych nohavíc

Súčasťou šatníka Marlene boli najmä pánske nohavice

Veľký návrat nohavíc do dámskych šatníkov nastal opäť v 70. rokoch. Pánsky šik rástol popri minišatách a sukniach strihu A. Opaskom sa zvýrazňoval pás. K obľúbeným kúskom patrili aj košele, blúzky či nohavice.

Veľkým idolom pánskeho šiku bola Diane Keaton. Keď sa v roku 1977 objavila vo filme Annie Hall, oblečená do extrémne pánskeho štýlu, ovplyvnila smerovanie módy tej doby. Diane Keaton nástojila na tom, že si vytvorí štýl obliekania sama. Vo filme predviedla „baggy pants“ (vrecovité nohavice), vesty, kravaty i pánsky klobúk.

Diane Keaton vo filme "Annie Hall" z roku 1977

Široké nohavice si našli cestu aj do našich šatníkov

Na jar v roku 2014 sa opäť objavili široké nohavice, tzv. palazzo pants. V stýle modernej doby ju predviedli na mólach značky ako Chloé, Theory, Valentino, Michael Kors, Stella McCartney. Takisto reťazce ako H&M alebo Zara sa pridali ku tvorbe tohto štýlu.
Dlhé a široké „palazzo“ nohavice môžu v správnej kombinácii vytvoriť úžastný outfit. Farby sú od výmyslu sveta – od neutrálnych odtieňov ako čierna, béžová, bledo rúžová, až po vzory a pásiky.

Široké nohavice sú súčasťou šatníka známych osobností

Nohavice sa dajú kombinovať v ležérnom štýle
Štýlové nohavice môžete nosiť so svetrom, koženou alebo denimovou bundou. Keď je teplejšie, môžete si k nim obliecť crop top alebo tielko a obuť podpätky. Exotickou variáciou týchto nohavíc sú aj tzv. turecké nohavice, ktoré pri dokonalom strihu výzerajú výborne.

"Turecké" nohavice zvané aj "harem pants"

V tomto roku sa palazzo pants trochu skrátili a vznikli z nich » culottes «
Sú to nohavice voľného strihu, ktoré siahajú po polovice lýtok, v dĺžke midi. Takisto sa vyskytujú v rôznych farbách i materiáloch. Obľúbené sú verzie denimových culottes, gaucho pants, nohavice s rovným či vrecovitým strihom. Pekné výtvory vzišli z dielne Alexandra McQueena, Stelly McCartney alebo Givenchy, či obchodu Topshop.

Kendall Jenner v "culotte" nohaviciach

"Culottes" vyzerajú elegantne

Pri dobrej kombinácii široké nohavice skôr pomôžu, než uškodia postave. Keď si k nim obujete vysoké topánky, predĺžite si nohy. Ak si k nim oblečiete priliehavý top, vytvoríte elegantný i ležérny štýl. Keď sa pohráte so stylingom, môže vzniknúť originálny a moderný výzor.
Obliekli by ste si ich? Alebo ich už máte? Fantázii sa medze nekladú. Len do toho!

Veronika Poláková

Ahojte, som začínajúca blogerka, ktorá má veľmi rada módu.

More Posts

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *